Ich zdrowotne właściwości są nie do przecenienia. Nic więc dziwnego, że cały świat opanowała moda na fermentację. Bo domowe kiszonki są nie tylko naturalnym priobiotykiem, ale także: oczyszczają organizm, wzmacniają układ odpornościowy, regulują florę bakteryjną, pomagają w procesach przemiany materii oraz zmniejszają poziom cholesterolu.
Na warsztatach poznacie historię i ogólny zarys lakto fermentacji, czyli kiszenia przy pomocy bakterii kwasu mlekowego. Dowiecie się czym różnią się poszczególne metody kiszenia i które z nich są najlepsze dla określonych warzyw czy owoców. Prowadzący zajęcia opowie o tym jak wyglądały pierwsze kiszonki i dlaczego jedzenie fermentowanych produktów dobrze wpływa na nasze zdrowie. Nauczycie się 4 metod fermentacji: kiszenia w soli, w zalewie, w fermentowanych produktach mlecznych oraz w pastach. Następnie samodzielnie przygotujecie 8 kiszonek:
- Kiszone cytryny z tymiankiem i czarnuszką
- Kiszone pomidory koktajlowe z dymką i gorczycą
- Kiszone jabłka z pastą miso i glonami kombu
- Kiszone marchewki z zielonym pieprzem i czosnkiem
- Ogórki kiszone w kwaśnej śmietanie z koprem i nasionami kolendry
- Buraki kiszone w maślance z makiem i zielem angielskim
- Wegańskie pikantne kimchi z sezonowych warzyw z papryczką gochugaru
- Pikantne kimchi duszone z tofu i pieczarkami z kremowym ryżem kokosowo – imbirowym
Wszystkie przygotowane na zajęciach kiszonki będziecie mogli zabrać ze sobą do domu w specjalnych słoikach. W trakcie zajęć odbędzie się degustacja kiszonek przygotowanych przez Michała Kępińskiego. Na zajęciach serwowane będą ciepłe i zimne napoje (kawa, herbata, woda) oraz zimowy napar.